Premagajte skrbi in stres, Dale Carnegie

Premagajte skrbi in stres, Dale Carnegie

Vsi imamo skrbi. Veliko teh skrbi je kratkotrajnih in se brez težav razblinijo. Toda, če skrbi vztrajajo, nas lahko oropajo vitalnosti, navdušenja in energije ter povzročijo telesni in umski zlom. Zdravniki opozarjajo, da je kronična zaskrbljenost vzrok številnim bolezni, kot so astma, alergije, težave s srcem, visok krvni tlak in še veliko drugim.

Zaskrbljen um je zmeden, razcepljen, brezciljno razmišlja o marsičem, kar ni resnično. Skrbi lahko preženemo tako, da izurimo svoj um v osredotočanju na harmonijo, mir, lepoto, pravilnem delovanju, ljubezni in razumevanju, tako da zamenjamo negativne misli s konstruktivnimi.

Skrbi spremenijo svetlobo v našem življenju v temo. Temo lahko preženemo samo tako, da prižgemo luč. Svetloba prežene temo, kot sonce prežene meglice. Ko nas tarejo skrbi, moramo samo prižgati luč v svojem umu. Moramo se opomniti, da smo dovolj močni, da premagamo težave, zaradi katerih nas skrbi. Spet moramo najti vero vase. Naučiti se moramo premagati svoje skrbi in jih podržati v svetlobi razuma, jih secirati in razrezati na majhne kose, nato pa se vprašati: “So resnične? Od kod prihajajo? Ali imajo moč? Ali se za njimi kaj skriva?” O njih moramo razumno razmisliti. Tako se bodo razblinile in ugotovili bomo, da so samo sence v naših mislih, varljive in lažne. Niso resničnost, samo sence.

Senca nima moči – in ker je skrb senca v naših mislih, ni resnična, ni zasnovana na nobenem načelu, v njej ni resnice. Torej nimamo nobenega razloga, da nas skrbi za sence, ki niso resnične. To terja nekaj truda, toda ni nemogoče. Moramo biti odločni. Reči si moramo:”Premagal bom skrbi. Soočil se bom z njimi. nič drugega niso kot senca v mojem umu, ne bom podlegel sencam.”

V tej knjigi bomo spoznali veliko stvari, ki nam povzročajo skrbi. Ogledali si bomo skrbi, ki nastanejo doma in v službi. Spoznali bomo, kako obvladati stres, se izogniti izgorelosti in razvijati in ohranjati pozitivno miselnost, ki nam omogoča zamenjati skrbi z afirmativnimi mislimi in dejanji. Nikoli se ne bomo popolnoma osvobodili skrbi, lahko pa zmanjšamo njihove negativne učinke in spremenimo skrbi v pozitivna dejanja, zaradi katerih bomo srečnejši in ki bodo obogatila naše življenje.

Deset predlogov za zmanjšanje zaskrbljenosti

  1. Brigajte se zase
  2. Ne kuhajte zamere
  3. Verjemite vase
  4. Izogibajte se zavisti
  5. Ne bojte se sprememb
  6. Naučite se sprejeti neizogibno
  7. Naj zalogaj ne bo prevelik
  8. Naj bo um zaposlen
  9. Ne odlašajte
  10. Učite se iz svojih napak

Pogovorite se s sabo in premagajte skrbi

Vedno se pogovarjamo s sabo. V naših možganih kar naprej brenči tihi glas, ki nam govori, kako naj razmišljamo, delujemo, se odzivamo in ocenjujemo sami sebe. Ko imamo skrbi, se ta tihi glas osredotoča na našo zaskrbljenost in naredi stvar, ki nas skrbi, še hujšo, namesto, da bi jo olajšal.

To lahko premagamo tako, da se pogovorimo sami s sabo in obvladamo ta notranji glas. Ko nogometno moštvo po prvem polčasu zaostaja za nasprotnikom, trener igralcem priredi govor, da bi jih spodbudil in bi se bolj potrudili zadeti in zmagati. Ko smo zaskrbljeni, moramo biti kot trener. Če se dobro pogovorimo sami s sabo, se bodo zaskrbljene misli, razblinile, zamenjale jih bodo odločne misli, ki nam bodo pomagale rešiti težavo.

Da bi se pogovorili sami s sabo, moramo najprej preveriti svoje prednosti, vrline in dosežke. Da bi premagali učinek zaskrbljenosti, se moramo naučiti sprejemati in ceniti sami sebe. Sprejmite se. osnova za to je naša sposobnost sprejeti svoj pravi jaz in se osredotočiti na pozitivno – na naše vrline, prednosti in značilnosti, zaradi katerih smo to, kar smo. ko se osredotočimo na te plati naše samopodobe, ima to pozitiven vpliv na našo samozavest in samospoštovanje. Sebi in drugim moramo pomagati, da se osredotočimo na pozitivne podobe. To je prvi korak premagovanja zaskrbljenosti.

Cenite se. Ključno pri tem je, da se osredotočamo na svoje pretekle uspehe in dosežke, da se spoštujemo za dobro, ki smo ga storili v preteklosti. Ko razmišljamo o svojih številnih uspehih, ki smo jih dosegli v življenju, se naš zorni kot spremeni in naša samozavest raste.

Ko to dvoje združimo, si lahko priredimo zelo učinkovit govor, podprt z dokazi. Ta notranji pogovor si moramo vsi občasno prirediti, da še naprej verjamemo vase. To je sredstvo, s katerim spet prevzamemo nadzor nad edino stvarjo, ki jo lahko ves čas nadzorujemo – svojim razmišljanjem.

Moč nosimo v sebi

Ena najbolj žalostnih stvari v življenju je videti ljudi, ki zaradi preprek prenehajo biti ambiciozni. Ti posamezniki so na začetku veliko obetali, toda dovolili so, da so njihovi ideali obledeli, merila so padla, ambicioznost je zamrla, ogenj njihove energije je ugasnil, navdušenje pa se je ohladilo, ker so izgubili upanje.

Ambicioznost je vrlina, ki jo je treba najbolj skrbno varovati in gojiti. Ne bo živela in rasla, če je ne bomo napajali, in v trenutku, ko pozabimo nanjo, bo začela zamirati. Energija nam upade, počasi zanemarimo svoj zunanji videz, obnašanje in delo nemarno, potem pa izgubimo vse samospoštovanje in hitro zdrsnimo po klancu navzdol.

Če naša ambicioznost ni najbolj živa, če nam niha ali če usiha, zlasti, ko nam vse ne gre gladko, jo moramo okrepiti na vse možne načine. Vzpenjali se bomo samo, če ne bomo odmaknili pogleda od svoje zvezde. Predstavljati si moramo, kaj hočemo postati; to podobo moramo vedno imeti pred očmi in sipo svojih najboljših močeh prizadevati, da jo uresničimo. 

Vsak dan se moramo odločiti, da bomo delali bolje kot kdaj koli prej. Obnašati se moramo, kot da korakamo zmagi naproti in vsem dati vtis, da smo ambiciozni in da nam je uspeh namenjen. Fizično, mentalno in moralno moramo izpolnjevati merilo uspešnosti. Paziti moramo na vsak najmanjši znak propadanja ali nižanja meril, osebnega popuščanja. Če vztrajnost poskušamo doseči visok ideal, naša ambicioznost ne bo nikoli usahnila.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja